CHURCH HILL – Surgoinsville Middle School’s Aliah Laster captured first place in three events to highlight performances in the Volunteer Middle School Classic track & field meet Tuesday at Volunteer.

Laster, whose father Chad is track coach at Cherokee High School, placed first in the girls shot put, discus and 100-meter hurdles.

Other outstanding performers included her teammate, Jackson Clonce, who won the boys shot put and discus, and Rogersville Middle’s Ethan Bowman, a sixth grader, who won the boys 800 and 1600.

Rogersville Middle won the boys team competition, while Church Hill placed first in girls team points.

Here are the results from Tuesday’s meet:

Boys Scores

Pl Team Score

1 Rogersville Middle S 134

2 Surgoinsville Middle 78

3 Church Hill Middle S 71

4 Rogersville City Sch 56

5 Providence Academy M 4

Girls Scores

Pl Team Score

1 Church Hill Middle S 143

2 Rogersville Middle S 71

3 Surgoinsville Middle 70

4 Rogersville City Sch 42

5 Providence Academy M 37

Girls 100m Hurdles Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 LASTER, Aliah Surgoinsville Middle 17.72 NW 2 (1) 10

2 BOGGS, Taylor Church Hill Middle S 19.35 NW 2 (2) 8

3 CAPSON, Kayla Church Hill Middle S 20.47 NW 2 (3) 6

4 SPEROPULOS, Olivia Providence Academy M 22.32 NW 1 (1) 4

5 WILLIAMS, Lily Rogersville Middle S 22.34 NW 1 (2) 2

6 YOUNG, Skylar Rogersville Middle S 22.36 NW 1 (3) 1

Boys 110m Hurdles Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 WINEGAR-COLLIS, Jord Surgoinsville Middle 18.44 NW 1 (1) 10

2 SINGLETON, Kolden Rogersville Middle S 19.61 NW 1 (2) 8

3 CHARLES, Levi Rogersville Middle S 19.74 NW 2 (1) 6

4 GILLIAM, Lucas Church Hill Middle S 20.34 NW 1 (3) 4

5 BRYAN, Isaac Rogersville City Sch 20.54 NW 2 (2) 2

6 HOUCK, Clay Rogersville City Sch 21.85 NW 2 (3) 1

7 HAWK, Noah Rogersville City Sch 22.90 NW 2 (4)

Girls 100 Meters Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 FRITTS, Belle Surgoinsville Middle 14.26 NW 2 (1) 10

2 CHRISTIAN, Lily Church Hill Middle S 14.46 NW 2 (2) 8

3 HOSTETLER, Allie Church Hill Middle S 14.50 NW 2 (3) 6

4 CUTHRELL, Emily Rogersville Middle S 14.80 NW 2 (4) 4

5 COOPER, Jaclyn Rogersville City Sch 15.32 NW 2 (5) 2

6 BERNARD, Trinity Rogersville City Sch 15.87 NW 1 (1) 1

7 PRUDHOMME, Sadie Providence Academy M 15.89 NW 1 (2)

8 GIBSON, Karsyn Church Hill Middle S 16.04 NW 2 (6)

9 SMITH, Ellie Providence Academy M 17.82 NW 1 (3)

10 KERSEY, Keyly Rogersville Middle S 18.34 NW 1 (4)

11 DENTON, Alleigh Providence Academy M 18.73 NW 1 (5)

12 REED, Brooke Rogersville Middle S 18.79 NW 1 (6)

Boys 100 Meters Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 COLLINS, Alex Church Hill Middle S 13.42 NW 3 (1) 10

2 ROBERTS, Austin Rogersville Middle S 13.65 NW 3 (2) 8

3 KINCAID, Adonis Rogersville City Sch 13.83 NW 2 (1) 6

4 ALEC, Pennington Surgoinsville Middle 13.87 NW 1 (1) 4

5 O’BRYANT, Rhys Providence Academy M 14.47 NW 3 (3) 2

6 SCALF, Brody Rogersville City Sch 15.09 NW 1 (2) 1

7 POTTINGER, Josiah Providence Academy M 15.26 NW 1 (3)

8 WILHELM, Colin Rogersville Middle S 15.27 NW 3 (4)

9 MCELWAIN, Caleb Rogersville City Sch 16.15 NW 2 (2)

10 JOHNSON, Josiah Rogersville City Sch 16.16 NW 3 (5)

11 KIMBRIEL, Jackson Church Hill Middle S 16.53 NW 2 (3)

12 ROBINSON, Hunter Church Hill Middle S 16.75 NW 2 (4)

13 MORELOCK, Eli Rogersville City Sch 17.61 NW 2 (5)

14 ALVIS, Damien Rogersville Middle S 18.54 NW 2 (6)

Girls 4 x 200m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Church Hill Middle S A 2:05.08 10

2 Rogersville City Sch A 2:08.66 8

3 Rogersville Middle S A 2:11.99 6

Boys 4 x 200m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Rogersville Middle S A 1:52.37 10

Girls 1600 Meters Finals

Pl Name Team Time Pts

1 SPEROPULOS, Olivia Providence Academy M 6:11.92 10

2 BORGHETTI-METZ, Sabe Surgoinsville Middle 6:25.34 8

3 BULLOCK, Lillie Church Hill Middle S 6:33.21 6

4 ALLEN, Julina Rogersville Middle S 6:37.17 4

5 PARHAM, Kadence Church Hill Middle S 7:04.77 2

6 LEE, Bella Church Hill Middle S 7:19.12 1

7 LIPTON, Kaitlann Surgoinsville Middle 7:23.32

Boys 1600 Meters Finals

Pl Name Team Time Pts

1 BOWMAN, Ethan Rogersville Middle S 5:34.18 10

2 RHOTON, Peyton Surgoinsville Middle 5:38.55 8

3 OLIVER, Xavier Surgoinsville Middle 5:54.18 6

4 BEGLEY, Brandon Church Hill Middle S 6:00.27 4

5 JENNINGS, Isaac Church Hill Middle S 6:10.26 2

6 HENARD, Jachin Church Hill Middle S 6:21.27 1

Girls 4 x 100m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Church Hill Middle S A 56.66 10

2 Rogersville Middle S A 1:04.33 8

3 Providence Academy M A 1:11.76 6

Boys 4 x 100m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Rogersville City Sch A 53.42 10

2 Rogersville Middle S A 55.52 8

Girls 400 Meters Finals

Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts

1 JOHNSTON, Jaydyn Providence Academy M 1:08.00 2 (1) 10

2 GILLETT, Kristen Rogersville City Sch 1:08.64 2 (2) 8

3 TRAMMELL, Trnity Church Hill Middle S 1:13.31 2 (3) 6

4 HENLEY, Kelsie Rogersville Middle S 1:13.69 2 (4) 4

5 ANDERSON, Chloe Church Hill Middle S 1:16.09 2 (5) 2

6 SPEROPULOS, Olivia Providence Academy M 1:17.73 1 (1) 1

7 PRUDHOMME, Sadie Providence Academy M 1:17.81 1 (2)

Boys 400 Meters Finals

Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts

1 FLORA, Gage Rogersville Middle S 1:03.89 2 (1) 10

2 COLLINS, Alex Church Hill Middle S 1:04.83 2 (2) 8

3 ROBERTS, Austin Rogersville Middle S 1:07.13 2 (3) 6

4 SATTLER, Holden Rogersville City Sch 1:08.05 2 (4) 4

5 WINEGAR-COLLIS, Jord Surgoinsville Middle 1:11.49 1 (1) 2

6 OLIVER, Xavier Surgoinsville Middle 1:16.25 1 (2) 1

Girls 800 Meters Finals

Pl Name Team Time Pts

1 COWARD, Elizabeth Rogersville City Sch 2:45.73 10

2 BULLOCK, Lillie Church Hill Middle S 3:02.84 8

3 ALLEN, Julina Rogersville Middle S 3:05.47 6

4 GOUGE, Sarah Providence Academy M 3:21.21 4

5 SMITH, Ellie Providence Academy M 3:26.16 2

6 LEE, Bella Church Hill Middle S 3:28.32 1

7 LIPTON, Kaitlann Surgoinsville Middle 3:29.98

8 PARHAM, Kadence Church Hill Middle S 3:37.18

Boys 800 Meters Finals

Pl Name Team Time Pts

1 BOWMAN, Ethan Rogersville Middle S 2:30.93 10

2 MCCURRY, Kevin Surgoinsville Middle 2:32.03 8

3 AILSHIE, Eamon Surgoinsville Middle 2:37.65 6

4 BEGLEY, Brandon Church Hill Middle S 2:39.76 4

5 O’BRYANT, Rhys Providence Academy M 2:49.65 2

6 RHOTON, Peyton Surgoinsville Middle 2:53.19 1

7 HENARD, Jachin Church Hill Middle S 2:56.89

8 JENNINGS, Isaac Church Hill Middle S 2:57.41

9 TUELL, Ethan Providence Academy M 3:02.63

Girls 200 Meters Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 CHRISTIAN, Lily Church Hill Middle S 29.68 NW 3 (1) 10

2 CUTHRELL, Emily Rogersville Middle S 30.27 NW 3 (2) 8

3 FRITTS, Belle Surgoinsville Middle 30.32 NW 3 (3) 6

4 REDWINE, Chloe Church Hill Middle S 30.81 NW 3 (4) 4

5 GILLETT, Kristen Rogersville City Sch 30.88 NW 3 (5) 2

6 COOPER, Jaclyn Rogersville City Sch 31.75 NW 1 (1) 1

7 BOGGS, Taylor Church Hill Middle S 32.17 NW 2 (1)

8 JOHNSTON, Jaydyn Providence Academy M 32.31 NW 3 (6)

9 NELSON, Nicole Rogersville City Sch 33.21 NW 2 (2)

10 CUMMINGS, Kelly Providence Academy M 34.70 NW 2 (3)

11 CAPPS, Cheyenne Rogersville City Sch 34.80 NW 1 (2)

12 COPELAND, Brilee Rogersville City Sch 35.95 NW 1 (3)

13 BERNARD, Trinity Rogersville City Sch 36.46 NW 2 (4)

4 KERSEY, Keyly Rogersville Middle S 40.69 NW 1 (4)

15 DENTON, Alleigh Providence Academy M 42.54 NW 2 (5)

16 REED, Brooke Rogersville Middle S 47.10 NW 2 (6)

Boys 200 Meters Finals

Pl Name Team Time Wind Ht. (Pl) Pts

1 HAYES, Lofton Rogersville City Sch 26.98 NW 3 (1) 10

2 RIMER, Carson Rogersville Middle S 27.41 NW 3 (2) 8

3 GILLIAM, Lucas Church Hill Middle S 28.52 NW 3 (3) 6

4 WOLFE, Tyler Rogersville Middle S 28.60 NW 3 (4) 4

5 WILLIAMS, Lucas Rogersville City Sch 28.65 NW 3 (5) 2

6 SATTLER, Holden Rogersville City Sch 30.55 NW 3 (6) 1

7 ALEC, Pennington Surgoinsville Middle 30.62 NW 1 (1)

8 POTTINGER, Josiah Providence Academy M 33.13 NW 2 (1)

9 MCELHATTAN, Ranger Providence Academy M 33.14 NW 2 (2)

10 KIMBRIEL, Jackson Church Hill Middle S 36.49 NW 2 (3)

11 BURNS, Gabe Surgoinsville Middle 39.97 NW 1 (2)

12 ALVIS, Damien Rogersville Middle S 41.88 NW 2 (4)

Girls 4 x 400m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Church Hill Middle S A 5:23.56 10

2 Rogersville Middle S A 5:37.42 8

Boys 4 x 400m Relay Finals

Pl Team Sq Time Pts

1 Rogersville Middle S A 4:21.37 10

2 Church Hill Middle S A 4:58.81 8

Girls High Jump Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 CAPSON, Kayla Church Hill Middle S 4-0 10

1J ANDERSON, Chloe Church Hill Middle S 4-0 8

Boys High Jump Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 GILLIAM, Lucas Church Hill Middle S 5-0 10

2 WILLIS, Ty Rogersville Middle S 4-6 8

Girls Long Jump Finals

Pl Name Team Mark Wind Pts

1 REDWINE, Chloe Church Hill Middle S 12-11 NW 10

2 FRITTS, Belle Surgoinsville Middle 12-10 NW 8

3 CUTHRELL, Emily Rogersville Middle S 12-7 NW 6

4 COPELAND, Brilee Rogersville City Sch 11-9 NW 4

5 GIBSON, Karsyn Church Hill Middle S 11-7 NW 2

6 COOPER, Jaclyn Rogersville City Sch 10-7 NW 1

7 BANDY, Aniyah Rogersville Middle S 10-6 NW

8 WILLIAMS, Lily Rogersville Middle S 10-4 NW

Boys Long Jump Finals

Pl Name Team Mark Wind Pts

1 GARRETT, Noah Rogersville Middle S 15-1.50 NW 10

2 HAYES, Lofton Rogersville City Sch 14-9 NW 8

3 WINEGAR-COLLIS, Jord Surgoinsville Middle 14-5 NW 6

4 AILSHIE, Eamon Surgoinsville Middle 14-4 NW 4

5 LEACH, Auston Rogersville City Sch 13-6 NW 2

6 SCALF, Brody Rogersville City Sch 13-3 NW 1

7 WILHELM, Colin Rogersville Middle S 10-7.50 NW

8 JOHNSON, Josiah Rogersville City Sch 9-8 NW

Girls Shot Put Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 LASTER, Aliah Surgoinsville Middle 34-8 10

2 BROWN, Kadey Church Hill Middle S 29-4.25 8

3 RICHARDSON, Maggie Rogersville Middle S 27-4.50 6

4 CROWDER, Mattie Surgoinsville Middle 26-4.50 4

5 MURRELL, Sabrina Rogersville City Sch 22-2.75 2

6 AGLAN, Nadeen Rogersville City Sch 21-9 1

7 BURCHFIELD, Alyssa Church Hill Middle S 21-8

8 CHARLES, Chloe Rogersville Middle S 17-3.50

9 HELTON, Addison Rogersville Middle S 15-3

Boys Shot Put Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 CLONCE, Jackson Surgoinsville Middle 40-7 10

2 CHARLES, Levi Rogersville Middle S 40-4.50 8

3 ROBINSON, Hunter Church Hill Middle S 32-11 6

4 STEWART, Nolan Rogersville City Sch 30-5 4

5 STOUT, Gavin Church Hill Middle S 29-3 2

6 BURNS, Gabe Surgoinsville Middle 26-9 1

7 COBB, Isaiah Rogersville Middle S 24-9

8 KENNER, Nolan Rogersville City Sch 15-1.25

Girls Discus Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 LASTER, Aliah Surgoinsville Middle 79-0 10

2 RICHARDSON, Maggie Rogersville Middle S 70-4 8

3 BROWN, Kadey Church Hill Middle S 68-4 6

4 CROWDER, Mattie Surgoinsville Middle 62-7 4

5 AGLAN, Nadeen Rogersville City Sch 56-8 2

6 BURCHFIELD, Alyssa Church Hill Middle S 54-5 1

7 MURRELL, Sabrina Rogersville City Sch 46-0

8 KELLIHER, Brooklyn Rogersville Middle S 45-5

9 HELTON, Addison Rogersville Middle S 32-0

Boys Discus Finals

Pl Name Team Mark Pts

1 CLONCE, Jackson Surgoinsville Middle 121-2 10

2 CHARLES, Levi Rogersville Middle S 116-1 8

3 ROBINSON, Hunter Church Hill Middle S 98-2 6

4 STEWART, Nolan Rogersville City Sch 74-8 4

5 COBB, Isaiah Rogersville Middle S 70-2 2

6 BURNS, Gabe Surgoinsville Middle 55-10 1